Radyatör Temizliği

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (3 Oy, ortalama puan:4,67 5)
Loading...

Kaloriferli Isınmı Sistemi

Günümüzde en yaygın bina ısıtma yöntemi olarak karşımıza çıkan kaloriferli ısınma, binanın her bölümünü eşit düzeyde ısıtma olanağı tanıması, temiz olması, çevre ve insan sağlığı açısından güvenli oluşu, kolay kullanımı ve maliyetinin az olması, düşük yakıt tüketimi ile ev, iş yeri, otel, yurt, pansiyon gibi yaşam alanlarında ve okul, hastane, yemekhane, tiyatro salonu, kütüphane gibi toplu kullanım yerlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Kaloriferli ısınma sistemi; kömür, doğal gaz, fuel oil gibi enerji kaynakları kullanılarak ısıtılan suyun; sisteme pompalanıp kalorifer tesisatı sistemi ve borular aracılığıyla odalardaki peteklere ulaştırılarak ortam sıcaklığının artırılması prensibine dayanan bir ısınma yöntemidir. Özellikle dağlık yüksek kesimlerde kış aylarının çok soğuk geçtiği ülkemizde konut ve iş yeri ısıtması için kalorifer sistemleri tercih edilmektedir. Kalorifer tesisatının yüksek verimle ve sorunsuz bir şekilde çalışabilmesi için belli aralıklarla radyatör temizliği yapılması gerekmektedir.

Radyatör İçlerindeki Tortu Birikintileri

Kalorifer sistemine pompalanan suda bulunan yakıt artıkları, sutaşları, pas, küf, yosun gibi yabancı maddeler ve kireç tortusu; zamanla radyatör içlerinde ve kalorifer tesisatı parçalarında birikme yapmaktadır. Bu birikim sonucu kalorifer sistemi verimli çalışmamakta ve ısınma problemleri yaşanmaktadır.

Petek Tıkanıklığı Belirtileri

Petek tıkanıklığının belirtileri olan peteklerin bir bölümünün ısınmaması, peteklere sıcak suyun hiç gelmemesi, kombinin kirlenmeden dolayı devamlı arıza vermesi, kombi filtresinin çok sık tıkanması durumlarında radyatör temizliği yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca 2 yıl boyunca kalorifer tesisatı ve kombi için hiçbir temizlik işlemi yaptırılmamışsa herhangi bir belirti görülmese bile, verimli yakıt kullanımı ve tasarruf açısından temizlik yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Radyatör Temizliği Nasıl Yapılır?

Radyatör temizliği; tazyikli su ile temizleme, kimyasal çözeltiler içeren su ile temizleme ve makine sisteminden yararlanılarak yapılan kimyasal temizleme olmak üzere üç farklı şekilde gerçekleştirilir. Tazyikli su ile petek temizleme yönteminde sistemdeki tüm petekler sökülür. Görünür kirler temizlendikten sonra tazyikli su ile yıkanarak tıkanıklığa yol açan tüm unsurların temizlenmesi sağlanır. Kimyasal çözeltiler içeren su ile temizleme yöntemi; tıkanıklık oranı tazyikle temizlenemeyecek kadar çok olan radyatörlerin sökülerek tesisat materyaline zarar vermeyen asidik özellikteki kimyasal çözeltilerle yıkanması işlemidir.

Makine ile Radyatör Temizliği

Makine sisteminden yararlanarak kimyasal temizleme yöntemi ise; ne tazyikli suyun ne de tek başına kimyasal çözeltinin tıkanıklığı gidermesinin mümkün olmadığı durumlarda kimyasal maddeyi tüm sistem içerisine basınçla püskürten cihazlar yardımıyla yapılan temizliktir. Bu yöntem, tüm sistemdeki tıkanıklık unsurlarını uzaklaştırmaya yarayan en etkili temizlik yöntemidir. Temizlik sonrası sistem içerisine atılan kimyasal ilaçlar, kalorifer tesisatının tamamına ulaşarak sistemi koruyucu bir rol üstlenir ve temizliğin uzun süre etkili olmasını sağlar.

Kombi Verimi Nasıl Yükseltilir?

Radyatör temizliği, uzman kişiler tarafından ihtiyaca yönelik doğru metotlar kullanılarak yapıldığında, kombi verimini yükseltir ve kombinin daha rahat çalışmasını sağlar. Peteklerde ve sistemde meydana gelen tıkanıkları önler, sistemde devir daim yapan suyun pisliklerden ve kireçten arınmasını sağlayarak daha randımanlı ısınma sağlamasına olanak tanır. Tesisat kirliğinden kaynaklanan kombi arızalanmalarını önler ve bakım masraflarını azaltır. %30’a varan yakıt verimi ve faturalarda %5 tasarruf sağlar. Verimsizlikten kaynaklanan aşırı yakıt tüketimi nedeniyle çevre kirliliğini önler.

Radyatör Temizliği Yapan Firma

Radyatör temizliği konusunda deneyimli, uzman personeli ve son teknoloji cihazları ile Mega Tesisat 2005 yılından bu yana Avrupa standartlarında 7/24 hizmet vermektedir. Kırıp dökmeden, inşaat pisliği ile etrafı batırmadan yaptığı radyatör temizliği işleminin yanı sıra; su kaçağı tespiti, kanal açma, lavabo, su borusu, tuvalet, banyo, kanalizasyon tıkanıklığı giderme ve koku tespiti konusunda da hızlı, kaliteli ve etkin profesyonel yardım desteği sağlar.

Makineli petek temizliği ile ilgili makalemizi okudunuz mu?

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir