Kombi Su Basıncı Ayarı

1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (5 Oy, ortalama puan:4,80 5)
Loading...

kombi su basınç barı Kombiden su geliyor Kombiden Su Damlıyor

Kombi su basıncı düşmesi

Peteklerdeki ısıyı ayarlayıp ısınmayı ve sıcak su gereksinimini sağlayan kombiler günümüzde en çok kullanılan tesisat sistemlerinden biridir. Kombiler, içerisinde sıcak suyu depolayarak aşırı masrafların önüne geçer ve tasarruf sağlarlar. Eşanjör dediğimiz bir parça ile kombilerin içinde sıcak su üretimi gerçekleşir. kombilerin içerisinde belli oranda bar olması gerekir. Bu eşanjör dediğimiz parçanın kendini soğutabilmesini sağlar. Kendini soğutabilmeleri içinse kombide belirli bir miktarda bar olması gerekir. Barların içinde de basınçlar vardır. Bu basınçların seviyesi 1,5 ile 2 bar arasında olmaktadır. Fakat bar basıncı genel olarak 1,5 standartında belirlenmekte ve kombi yetkili servisi tarafından tavsiye edilmektedir.

Kombinin su basıncı düşerse ne olur?

Su Basıncı AyarıKombi basıncının düşme sorunu ile kombide arızalar, arızaya sebep verebilecek hatalar ve kombi performansını düşürecek nedenler meydana gelebilmektedir. Bunun için kombi basıncı neden düşüyor sorusunun nedenini tespit etmek gerekir. Kombilerin üzerinde su basıncını gösteren dijital göstergeler ya da analog göstergeler vardır. Dijital göstergelerde su basınçları elektronik olarak gözükürken, analog göstergeler de su basıncı kolayca görülür.Kombi basıncı düştüğü zaman kombi sistemi hata moduna geçer. Hata veren kombilerde, hata kodu kombi üzerindeki ekrandan gözükür. kombi hata kodu, hatanın nedenine yönelik bilgi sunarak, onarımı için kolaylık sağlar. Kombilerin her birinin de kendine has hata kod alanları vardır ve kendine özgü hata kodları sunar.

Kombi su basıncı ayarlama

Kombideki su basıncının sürekli değilde 1-2 ayda küçük düşüklükler göstermesi durumunda endişe edilmesi gereken bir durum olmaması gerekir. Kombi içersindeki suyun zamanın ilerlemesiyle buharlaşıp eksilmesi durumunda, kombi altı vanadan su ilavesi yapılabilir. Kombiye su ilavesi yapma işleminde, kombideki bar seviyesinin 1,5 olması durumunda ilavenin bitirilmesi gerekmektedir. Çünkü kombi su basınç seviyesinin 1,5 bar olması ideal bir orandır.

Kombi su basıncı sürekli düşüyor

Cihazla Kombi BakımıKombi basıncı ayarlı fakat basınç sürekli düşüyor ise, bunun nedeni tesisat sistemindeki bir sorundan kaynanabilmektedir. Kombi suyunun sürekli azalması ya da eksilmesi, kombi arızalarından çok tesisat borularındaki hasardan kaynaklanabiliyor. Bu sorun su kaçağı, su sızıntısı, tesisat borusundaki çatlak, kırık, çökme gibi nedenlerden oluşabilmektedir. Bu gibi nedenler peteklere su taşıyan tesisat borularında görülür. Bu sorunun çözülmesi ise su kaçağının tespit edilmesi ile gerçekleştirilebilir.

Kombi su basıncı yükseliyor

Kombilerde su basıncının yükselmesi bozulmuş,arızalı ya da hasar görmüş parça nedeniyle olmaktadır. Bir diğer neden ise kombi su vanasının arızalanmasıdır. Eğer bu vana bozulursa, kombiye su basarak su basıncının yükselmesi durumu meydana gelir. Bu durumda karşılaşırsanız panik yapmayın, çünkü vananın bozulmasıyla su basıncının yükselmesi durumu gayet olağandır. Bu tür problemde vananın, kombinin altındaki su açma vanası ile değişmesi gerekmektedir. Bunun dışında kombileriniz ile ilgili sorun yaşıyorsanız, uzman kombi bakım servisinden yardım talep edebilirsiniz.

Kombi tesisatındaki su kaçağı tespiti

Kombi tesisat sistemindeki, peteklere taşınan su borularında kaçak meydana gelebilir. Borulardaki su kaçaklarında, sızıntının yerini bulma işlemi oldukça önemlidir. Çünkü eski yöntem uygulayan sıhhi tesisatçılar kaçak yerini bulurken tüm boru hattını kırıp parçalamaktadır. Onun yerine teknolojik cihazlarla kaçağın yerini noktasal olarak bulma hem maddi olarak tasarruf ettirecek hem de zamanınızı kaybetmemenize yardımcı olacaktır. Kombi tesisatındaki su kaçağı tespiti işleminde akustik dinleme cihazları ve termal kameralar kullanılır. Bu sayede uzun tadilat dönemi yaşamadan kırmadan dökmeden cihazla su kaçağı tespiti yapılmış olur.

Kombiden su gelmesi

Kombiden su gelmesi ile kombilerin alt kısmında ıslaklıklar oluşabilmektedir. Bu sorunun nedeni kombi tesisat hattındaki su kaçağı, su sızıntısı ya da boruların ek yerlerindeki contaların eskimesi ve yerinden çıkması olabilir. Başka bir neden olarak kombi altındaki su tahliye hortumu, kombinin altından su gelmesine neden olabilir. Bu tahliye hortumları kombideki fazla suyun kendiliğinden dışarı atılmasını yani tahliye edilmesini sağlar. Bu durumun sürekli ve sıklıkla yaşanması durumunda profesyonel kombi firmasını arayabilirsiniz.

Kombi bakımı ile ilgili makalemizi okudunuz mu?

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir